Bułgarska Varna to nie tylko raj dla miłośników plażowania, ale też dla każdego, kto ceni sobie aktywny wypoczynek. Spokojne morze, jeziora oraz rzeki zachęcają do uprawiania sportów wodnych, miasteczka do spacerów wśród światowej klasy zabytków, a zielone parki do spędzania czasu z bliskimi. Poznaj 5 propozycji na aktywne wakacje w tym pięknym regionie. Sprawdź jak możesz zorganizować wyjazd tu!

Spływ kajakowy rzeką Kamczija

Na południe od Varny, tuż przy bajkowej plaży, roztacza się zielony Rezerwat Przyrody Kamczija. To tutaj swój początek mają rozlewiska rzeki o tej samej nazwie, gdzie organizuje się fascynujące spływy kajakowe. Brunatna woda, wyglądem przypominająca dopływy Amazonki oraz otoczenie bujnej roślinności, zwisającej tuż nad przepływającymi, tworzą atmosferę idealną na przeżycie niezapomnianej przygody. Bardzo prawdopodobne, że spotkasz tam dziko żyjące zwierzęta – żółwie, ptaki czy stada bawołów przechodzące wpław z jednego brzegu na drugi. Wyprawy organizuje się także prosto z Varny, dlatego nie musisz martwić się o planowanie transportu.

Intensywny spacer w otoczeniu przyrody

Jednym z najpiękniejszych miejsc na całym bułgarskim wybrzeżu okazuje się Przylądek Kaliakra, znajdujący się na wschód od Varny. Aby aktywnie spędzić czas, wystarczy zatrzymać się przy punkcie widokowym Bolata i stamtąd ruszyć w stronę urwistego przylądka. Po drodze czekają niesamowite pejzaże morskie, a także fascynujące formacje skalne. Idealne warunki do spacerowania oferuje także pobliski Narodowy Rezerwat Przyrody Yaylata z kamienną twierdzą wzniesioną na wysokim klifie oraz Rezerwat Zatoki Ptaków w Taukliman.

Przygody na morzu

Rezerwat Taukliman jest też najlepszym miejscem do uprawiania snorkelingu, czyli odkrywania podwodnego świata z powierzchni wody. W błękitnych wodach Morza Czarnego można podziwiać starożytne znaleziska, interesującą faunę i florę. Ciekawym doświadczeniem dla zwolenników aktywności będzie rejs jachtem po okolicznych wyspach czy wypożyczenie nart wodnych. Podczas wyprawy sternik zazwyczaj pozwala na kąpiel w pełnym morzu, pokazuje triki żeglarskie oraz opowiada legendy związane z morskimi wyprawami.

Zwiedzanie zabytkowych miejsc

Będąc w Varnie, nie można pominąć odkrywania piękna lokalnej tradycji oraz kultury. A do zobaczenia jest naprawdę wiele – miasteczko Nesebyr, którego zabytki w całości zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej ze złotymi kopułami w samej Varnie czy klasztor Aładża, wykuty w skalnym klifie. Warto odwiedzić także miasteczko Bałczik zbudowane na planie amfiteatru nad zatoką.

Rowerem lub konno

Region miasta Varny można przemierzać również rowerem, a tras wystarczy na niejedną wycieczkę. Tuż nad brzegiem morza rozciąga się na przykład słynny Park Nadmorski, w którym Bułgarzy uwielbiają aktywnie spędzać czas. W pobliżu miasta odkryjesz też wiele stajni, które oferują wycieczki konno po okolicy. Bułgaria zachwyca klimatycznymi miejscówkami, w których nawet intensywna aktywność zagwarantuje dużą dawkę relaksu i dobre samopoczucie na kolejne tygodnie. Pakuj więc plecak i ruszaj w drogę do tego fascynującego kraju.