Wakacyjny portfel – gdzie najlepiej wymienić pieniądze na urlop w Bułgarii?

Na wakacje w Bułgarii najlepiej zabrać euro, które na miejscu wymienisz na lokalną walutę, czyli lewa. Poznaj kilka porad, które ułatwią Ci podjęcie bezpiecznej oraz korzystnej finansowo transakcji i ciesz się z wypoczynku w kraju złocistego piasku. Zapraszamy do czytania.

Nie daj się oszukać – gdzie wymienić euro na lewy?

Bułgaria uznawana jest za bezpieczny dla turystów kraj, ale pod względem wymiany pieniędzy warto zachować szczególną ostrożność. Niestety, często zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, dlatego należy udać się do autoryzowanego punktu. Koniecznie poczytaj opinie w internecie, zasięgnij opinii u hotelowego rezydenta lub zapytaj znajomych o ich doświadczenia. Najlepsze kantory wcale nie muszą znajdować się daleko od miejsca Twojego pobytu – być może na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje taki z korzystną ofertą.

Bułgarskiej waluty lepiej nie wymieniać w Polsce, ponieważ jest to zwyczajnie mało opłacalne. Jeśli jednak wolisz przygotować się jeszcze przed wycieczką, poszukaj punktu z dobrym kursem i niską marżą. W tym przypadku zazwyczaj nie ma już potrzeby wymieniać najpierw złotego na euro, a dopiero później euro na lewy. Kantorów oferujących tę walutę szukaj przede wszystkim w dużych miastach, z dobrze rozwiniętą bazą turystyczną.

Zawsze żądaj paragonu i dokładnie sprawdzaj informacje w nim zawarte. Według bułgarskiego prawa, dopóki klient nie podpisze potwierdzenia, może wnioskować o zwrot sprzedanej waluty. Jeśli więc zauważysz nieprawidłowości, zawsze możesz poprosić o wycofanie transakcji i udać się do innego kantora. Koniecznie sprawdź podany na paragonie kurs wymiany, przelicz jego zgodność z kwotą, którą otrzymałeś oraz przeczytaj notkę dotyczącą prowizji.

Wymiana w banku gwarancją bezpieczeństwa

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie oszustwa jest wizyta w banku. Są one stale nadzorowane przez bułgarskie władze, więc naprawdę rzadko zdarza się, by ktoś próbował tam oszukiwać klientów. Zasada ograniczonego zaufania obowiązuje jednak również w oficjalnych placówkach, choćby ze względu na zwyczajne, ludzkie pomyłki, które zdarzyć się mogą każdemu.

Po wyjściu z banku czy kantoru zadbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy i ukryj je w niedostępnym dla złodziei miejscu. Nie noś przy sobie dużych sum, ale schowaj je np. w hotelowym sejfie lub podziel między wszystkich współtowarzyszy podróży. Pamiętaj, że w Bułgarii, a zwłaszcza w słynnych miasteczkach w okolicy Złotych Piasków czy Słonecznego Brzegu, w wielu miejscach zapłacisz kartą. Nie ma więc konieczności wymieniać ogromnych sum. Lewy przydadzą się na lokalnych targowiskach, na których kupisz świeże owoce czy pamiątki, a także w mniejszych sklepikach oraz kawiarniach.

Bułgarzy to niezwykle serdeczny i gościnny naród, ale zawsze można trafić na grupę, która żeruje na nieświadomych turystach. Właśnie dlatego zachowaj czujność, wymień pieniądze w bezpieczny sposób, a później już tylko oddawaj się urokom błękitnego morza i piaszczystych plaż.